Toto je tretia verzia stránky o mojej zbierke kaktusov.Predchodzie verzie sú TU http://www.jv3.szm.com/ a TU :http://www.suka.host.sk/.
Poznámka: Pri zobrazení fotografií použite na zmenu KLIK na fotografiu, resp. na ďaľšiu fotografiu, alebo KLIK na tlačítko Späť, v hlavičke .
Prečo v tej spúste dobrých, ba výborných kaktusárskych stránok sa človek rozhodne vytvoriť ďaľšiu?
Ani neviem,...
hlavne ma to núti robiť aspoň aké také záznamy.
Len som si myslel, že sklenník vyrieši všetky moje problémy...
Samozrejme časť vyriešil, ale nové priniesol,
Ako tieniť?
Ako vetrať?
Ako kúriť?
Hneď sa samozrejme ukázalo, že to niektorým kaktusom v sklenníku nesedí.Niečo sa dalo vyriešiť rôznymi rošádami v rámci sklenníku, ale niečo muselo ísť skrátka von. Vonku som na stôl dal oblúky aby sa dala naťahovať fólia a miesto pre Juhoamarikánov bolo hotové. Počas sezóny tam samozrejme prihadzujem čo sa mi zdá že v sklenníku trpí. Lenže stôl už je malý a zavadzia. Zasa je čo riešiť. V sklenníku si už zvykli Stenocactusy Mamillarie Astrophyta , Coryfanty, Escobárie, skrátka Mexico. Z Južnej Ameriky zostali v sklenníku Gymnokalýciá a samozrejme môj jediný melocactus: a možno aj niečo iné...
Takže najprv mínusy:
Výsev som urobil v januári pod žiarivky. Ovplyvnený niektorými článkami z webu do perlitu (Mám ho totiž na sto rokov). Kaktusy vyšli tak na 60% a sukulenty na 0%. Kaktusom to pokazili Tephrocactusy 0% (pri letnom dokličovaní jeden druh vyšiel). Najhoršie však bolo, že do toho perlitu sa korienkom vôbec nechcelo, krútili sa a krútili... no mal som s tým štrapáciu. Potom ma napadlo prisypať to niečim ťažším. Použil som antuku a vápencový kameň, zrnitosť cca. 1-2mm. Bola to piplačka, ale pomohlo to.
Na jar sa ukázalo, že na skalke skoro celá vymrzla Yuka(Nejaký kmienkový druh, v sklenníku bez kúrenia vydržal bez újmy 2roky a tak som ho skúšal vonku. Celkom vymrzla aj
Delosperma v zime
a to na všetkých troch miestach, kde zimovali už tri roky.(ja blbec som si nenechal nič v zálohe.) Vymrzla mi i Mauihenia poepigei. Dostal som ju výmenou a hneď som ju nechal vonku, strelil by som si jednu... hlavne keď všetko čo som preložil do sklenníka vydržalo aj keď som to schovával mokré.
V lete bolo tak málo vody že som musel šetriť aj na kaktusoch, ale vydržali to v pohode.
A teraz plusy:
Vlastne som sa potešil až na koniec sezóny. V októbri mi prvý krát rozkvitol
Ariocarpus kotschobeyanus
a v novembri už na zimovišti
Ferocactus latispinus
Dosť som sa naň chystal, že porobím zmeny, ale zvrtlo sa to inak. Po stránke umiestnenia som neporiešil nič. Všetko zostalo pri starom. Nakoniec som bol rád, že som umiestnil pikýrované Coryfanty. Podarilo sa to , ale čo vymyslím na rok, keď bude treba presádzať astrophytá do väčších kvetináčov, neviem.
Nemal som semien veľa, ale aj k tomu som sa nevedel vychystať. Pritom to boli semená z messa garden, copipoe a ubelmanie čo mi doniesla dcéra zo štátov a dosťmi na tom záležalo. Nakoniec som to vysial na dva krát, ale až v 7. a 8 mes. Vyšli celkom dobre, lenže teraz sú ešte male a zima na krku(12.10.04). Asi ich nechám chvíľu akože zimovať a ak budem vysievať pod žiarivky tak ich tam pichnem.
Minulý rok som kúpil 2 ks semenáče Ubelmania pectinifera v.pseudopectinifera, prišli až na jeseň, ale zasadil som ich a nechal v byte po čase aj zalial, pekne nažili a tak som ich zimoval na sucho na okne v byte spolu s melocactusmi. Na jar po "zmrzlých" som ich dal do sklenníka a po čase zalial, tvárili sa akoby nič, len nové ostne nikde, substrát sa mi zdal presušený a tak som blbec znova zalial, stále nič a potom sa akoby scukli do seba a bolo neskoro, durch marš hnilé od koreňa.
Nieloľko Coryphant z okruhu C.valida a Escobariaa neliae sa mi doslova upiekli na jednom dočasne netienenom mieste sklenníku.
Bol to taky zvláštny rok, dlho nechcela prísť jar, kaktusy som zo zimoviska vyťahoval začiatkom apríla a prvý krát zalieval koncom apríla. Ani potom nebolo nejaké extrovné počasie, pravé leto bolo asi 2x tak 3-4 dni. Pripravil som si nový stôl na letnenie vo voľnej kultúre a dal som von nejaké Coryphanty a Stenocactusy. Samozrejme začalo hneď pršať a to 3-4 dni v kuse . Po dvoch týždňoch som stratil nervy a nasťahoval som to späť do sklenníka.
Z obvyklých prác som moc nestihol. Chystal som sa presádzať, ale stihol som len to čo som v zime vybral zo zeme. K pikýrovaniu som sa dostal až na jeseň. Nevim čo som zanedbal, ale skoro komplet sa porúčali Turbinicarpus pseudomacrochele. Počas jesene mi odišliaj tri semenáčky Ubelmania pseudopectinifora, zostala len jedna rastlinka, tá pravokorenná kultúra je dosť náročná, podobne je to aj s Echinocactus horizonthalonius. Mrazuvzdorné prezimovali v sklenníku dobre až na Mammillaria meiacantha, ktorá sa nedokázala spamätať a postupne sa porúčala. Takze nic moc. Ani vysiať som nestihol, akurát mám nejaké nové foto.
Kaktusy zimované v sklenníku som premiestnil von koncom marca. Prvý krát so tam zimoval aj 12 ročný semenáč Yuka rigida. Podľa literatúry to v suchu mal vydržať, bohužiaľ nevydržal.
Do skleníka som kaktusy začal sťahovať 9.4. a už 22.4 som ich zamlžil teplou vodou postrekovačom a na druhý deň následne zalial od povrchu stričkou. Prekvapení zo zimovania bolo viacero. Euphorbia sqarosa zoschla a už sa neprebrala, rovnako Myrtilocactus geom. od vrchu zoschol, ale v priebehu roka obrazil.
Najhoršie prekvapenie ma čakalo pri veľkom 23 ročnom Astrophytum asterias, ktoré cez zimu získalo žlté flaky, ktoré v sklenníku na svetle zoschli. Behom roka začalo normálne rásťa kvitnúť. Zaujímavé je, že rovnaká rastlina zimovaná vedľa zostala bez následkov. Veď mrknite na foto. Dával som dotaz na fórum na Nitrianskom webe, názor bol: slabšia kondícia a podchladenie, nezamietam, ale ani nie som presvedčený o pravde. Uvidíme ako prezimuje 2006/2007.
V máji som konečne postavil vonku nový väčší stôl a tak som mohol letniť viac kaktusov.
Na jar som sa chystal na výsev mrazuvzdorných, ale keď som vysial bolo už príliš teplo, nechal som to vyschnúť a skúsim na jar 2007. Dosť som fotil, ale nie systematicky, ako mám na pláne. Foto si môžete pozrieť TU
Sezónu 2007 som začal 10. marca, to som premiestnil mrazuvzdorné kaktusy zo sklenníka von a do sklenníka som nasťahoval časť juhoamerikánov (Horridocactusy a neochilenie. Zvyšok som tam premiestnil 18.3. ako to presne pokračovalo ďalej neviem, lebo som si nespravil záznam, takže len v skratke, potom šla južná amerika a Stenokaktusy von na krytý stôl a nakoniec do sklenníka melocactusy a Ferocactusy.
Čo sa týka sezóny ako takej tak som zaznamenal prvé kvitnutie u Turbinicarpusov ... Coryphanta erecta Echinocereus pentalophus..., niečo som opäť nafotil, veď posúďte sami. Foto si môžete pozrieť TU.
Niečo som aj vysieval. Zaujímavý bol výsev, kde som na už rok neklíčiace semená zimovzdorných opuncií vysial všetky staré semená z vlastných zberov, Astrophytum, Echinocereus, Epithelanta, Melocactus, Notocactusa ... Nič som nedezinfikoval povrch som len presypal pieskom semená vysypal a zalial. Nechal som to pod fóliou. Veľmi rýchle kaktusy vyšli, ale rovnako rýchlo sa vytvoril mach, kaktusom to zdá sa nevadilo (no úbytok bol)a keď som nechal výsev viackrát preschnúť, mach zmizol. Vyšli aj dve opuntie. Semenáčky šli do zimovania veľkosti 2-3mm. Na konci roka vyzerali v pohode.
Druhy zaujímavý pokus bol so Strombocactus disciformis. Vysial som to na vápencovú tufovú skalu, položenú v miske s vodou. Semená vyšli, ale rovnako rýchlo sa ukázali riasy aj mach a tentokrát bohužial vadil. Veď
pozrite foto.
Do zimovania zostali 2 semenáčky Vidím to bledo. Chyba, že som kameň nesterilizoval, ale aj tak si myslím, že tam bude nejaká finta, lebo skaly v časopisoch boli úplne čisté...
Rok 2008 v mal pre mňa z hľadiska mojej zbierky viac mínusov, ako plusov.
Takže tie mínusy.
Cez zimu som vybral z kvetináčov viacero coryfánt. Po jarnom zasadení, keď sa na niektorých objavili známky rastu tak som ich paušálne zalial a potom som sa v priebehu 2-3 mesiacov čudoval, ako pekne odchádzajú. Napríklad táto sa so mnou rozlúčila naozaj ukážkovo, pred odporúčaním sa do kaktusového neba sa
takto krásne vyfarbila.
Škoda, že taká žltá neostala, ako sa u nás hovorí"nafurt". Aspoň, že tie odnože zostali.
Súbežne som ako skoro každý rok nechal pripáliť niekoľko Stenocactusov. Po zimovaní v tmavom prostredí, im trvá vždy neúmerne dlho kým si zvyknú. A aj tak je priame letné slnko, podotýkam, že sú na stole bez skla a fólie, pre ne vždy riziko. Tak ich radšej pri najväčších výpekoch cloním záclonou. TU je malá ukážka ako by to nemalo vypadať.
Do tretice, aby to stálo zato prišla rana priam osudová. Zbabral som zálievku ariocarpusov a keď som sa zbadal zachraňoval som posledné rastliny. Aj tie neviem ako prezimujú. Boli to 10 ročné pravokorenné exempláre. Mal som chuť kopnúť sa do hlavy.
No a boli aj ďaľšie kiksi. Vysieval som Navajoe. Vďaka Mirovi V., ktorý ma naučil skarifikovať, vyšli veľmi pekne, ale pár ich nevyšlo a keďže som bol na ne lakomý tak som výsev nechal zavretý dlhšie ako som mal a samozrejme prišla pleseň. Slnko a fungicíd zachránili ledva 1/3. Ale to že rastú a vydržali až do zimy počítam k plusom, zimujú v nevykurovanom sklenníku. No uvidíme ako dopadnú. (zatiaľ tam bola najnižšia teplota -17 \°\C).
Pár plusov
S Navajoami sa ale viaže aj plus, minuloročné semenáčiky (z roku 2007) prečkali zimu a celkom fajn sa držia.
Aj keď moc nerastú.
A ešte jedno + . Konečne rozkvitla aj Opuntia myriacantha, aj keď len jedným kvetom.
Keď sa preberám fotografiami z roku 2008 vidím, že tých plusov bolo viac, nepr. pekne sa držia moje Ubelmánie, alebo výsev do "machu". Mrzí ma, že mi nekvitne mammillaria lythii a ani sa mi nedarí spravokoreniť aspoň jednu hlavičku. Tak by sa dalo písť ďalej. Ak si chcete pozrieť foto z roku 08 tak je na verejnej galerii. Dávať to sem by bolo už neunosné. Len jeden bonus
Je október 2010 pomaly sa chystám zazimovať kaktusy a teraz sa dostávam k tomu ab som niečo napísal o roku 2009.
Z toho roku si pamätám len toľko, že som nevysieval, lebo zásielku semien stratila česká pošta. Keďže bola poistená tak to plzeňákom nahradili, ale já som zostal bez semien.
Najviac o celom roku povedia fotky, sú zavesené na verejnom albume google tak ak chcete tak si ich pozrite TU.